Cpanel’de migrate özelliği sayesinde bütün account’ları başka bir cpanel’e yada plesk v.s. gibi yerlere taşıyabiliriz. Ancak bazı durumda almış olduğumuz yedekten tek bir gelen mail’i yada gönderilen bir adet mail’i yada bir posta kutusunu taşımamız gerekebiliyor. Bu işlemler için yazıyı takip edebiliriz.

Öncelikle bir mailbox’ı yeni bir sunucuya taşıma işlemi:

1. Eski mail’lerimizin bulunduğu sunucuya SSH ile bağlandıktan sonra,

$ mkdir /mail-tasinma

2. Sunucuda bir klasör oluşturduk adı mail-tasinma

$ cp /home/DomainUsername/mail/Domain.com/MailboxUsername /mail-tasinma/ -R

3. Mailbox’a ait herşeyi oluşturduğumuz mail-tasinma klasörüne kopyaladık.

4. Daha sonra winscp gibi bir programla dosyaları PC’imize indiriyoruz. ( Yada SCP komutuyla direk yeni sunucuya kopyalayabiliriz. )

5. Cpanel üzerinden yeni sunucuda mailbox’ı oluşturduktan sonra dosyaları aşağıdaki dizine kopyalıyoruz.

/home/DomainUsername/mail/Domain.com/MailboxUsername

Bu kopyalama işlemini yaparken winscp’yi kullanabiliriz.

Kopyalama işlemini yaptığımız da aynı olan dosyaların üzerine yazmak isteyecektir ancak bunu kabul etmiyoruz. Hiç bir dosyanın üzerine yazmıyoruz, konfig dosyalarını bozabiliriz. Bu şekilde bir mailbox’a ait bütün mail’leri taşıyabiliriz.

Amacımız sadece gönderilmiş mail’leri taşımaksa yedek aldığımız yerde ki .Sent klasörünü yedekleyebilir ve taşırken sadece .Sent dosyasını taşıyabiliriz.

Not: Default gelen klasörler’den farklı klasörlerimiz varsa ( Örneğin mail kullanıcımız kendisi mailbox’ın içerisine Genel diye bir klasör oluşturmuş ve Gelen mail’lerin bir kısmını bunun içerisine atmış ise ) webmail’den baktığın da bu klasörü göremeyecektir. Webmail’deki klasör düzenleme kısmına geldiğinde bu klasörü görecek ve abonelik’i seçtiğin de webmail’de görecektir. Bu durumda da aşağıdaki imap hatasıyla karşılacaktır.

Bir hata oluştu!
IMAP sunucusuna bağlanılamadı!!

Bu klasöre winscp ile özelliklerine girdiğimiz de group ve owner değerini DomainUsername olarak değiştirmemiz ve Permission kısmındaki sadece owner R,W,X seçili olması gerekmekte. Ayrıca alt dosyalarına da izinleri set edebilmesi için Set group, owener and permissions recursively seçeneğini seçtikten okey’lememiz klasöre ve altındaki mail’lere erişimde bir problem yaşanmayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>