Site Yedeği Alma

1111

1. cPanel anasayfasından Files (Dosyalar) bölümü altından Backups (Yedekler) simgesine tıklıyoruz.

 

 

2. Backups bölümünden “Download a Home Directory Backup” altındaki “Home Directory” butonuna tıklayarak dosyalarımızın yedeğini indirebiliriz. Eğer dinamik bir site ise ve Veri Tabanı kullanıyorsak “Download a MySQL Database Backup” altında sıralanan veritabanı linklerine tıklayarak istediğiniz veritabanının yedeğini alabiliriz. Eğer emin değilseniz tüm veritabanlarının yedeğini almanız daha iyi olur. 

 1) Dosyanın yedeğini almak için

 2) Veri tabanı yedeğini  almak için

 

 

3) Dosyaların yedeğini geri yüklemek için

4) Veri tabanı yedeğini geri yüklemek için

 

3.Almış olduğumuz bu yedek dosyalarımızı, veri tabanlarımızı ve e-posta adres ve içeriklerini kopyalayacaktır.E-postalarınızın yedeğini alın siz yine de.

Geri Yükleme
 1) Geri yüklemek istediğimiz verileri sırası ile yukarıdan aşağıya doğru yüklemeye başlıyoruz.
a. Dosyaları yüklemek için “Restore a Home Directory Backup” altında bulunan “Dosya Seç” butonuna tıklayarak bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz yedeği seçiyoruz ve “Upload” tuşuna tıklıyoruz. 
b. Veritabanı yedeklerimizi tek tek “Restore a MySQL Database” altından önce “Dosya Seç”, sonra da Upload tuşuna tıklayarak yüklüyoruz. Her veritabanı dosyası için aynı işlemi tekrarlamalıyız. 
c. Eğer e-posta yönlendiricileri ve spam filtrelerinizin de yedeğini aldıysanız, önceki adımlarda olduğu gibi yedeklerinizi yüklemenizde fayda var.

4444z

 2.Yedekleri geri yükleme işlemi bittikten sonra opsiyonel olarak veritabanı kullanıyorsak ve veri tabanlarımızın da yedeklerini geri yüklediysek, veri tabanları için kullanıcı oluşturup bunları bağlamamız gerekiyor. Bunun için cPanel anasayfası altından “Databases” sekmesi altındaki “MySQL ® Databases” seçeneğini seçiyoruz.

 

3. MySQL Users bölümü altından bir kullanıcı oluşturmamız gerekmiyor. Username altına geçerli bir kullanıcı adı yazınız. Parolalarınızın yeterince güçlü olduğuna dikkat ediniz. Parolalarınızı kendiniz belirleyecekseniz içerisinde en az birer tane; küçük harf, büyük harf, rakam ve özel işaret bulunmasına dikkat ediyoruz. Özel işaretler; noktalama işaretleri olabileceği gibi boşluk hariç diğer tüm simgeler de olabilir. Tek tırnak (‘) ve çift tırnak (“) kullanmamaya özen gösteriyoruz.

55555z4. Sonrasında hangi kullanıcıyı hangi veritabanına atmak istiyorsak User kısmından kullanıcıyı, Database ksımında veritabanını seçip “Add” tuşuna basıyoruz.

 

 

 

66666

5. Veritabanına ulaşırken kullanıcının izinlerini belirlememiz lazım. Kullandığınız yazılımdan emin değilsek  gerekmedikçe drop yetkisini vermemeye çalışıyoruz. İşinimize yaramayacaksa  alter, create, create * seçeneklerini de kaldırabiliriz.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>